Gyermektartás emelése és az infláció
Az infláció az utóbbi években Magyarországon jelentős növekedést mutatott, ami a megélhetési költségekre, különösen az élelmiszerek árára hatott drasztikus módon. Emiatt sok szülő kérheti a gyermektartás emelését a bíróságon, ám fontos megérteni, hogy önmagában a bírósági gyakorlat szerint az inflációs emelkedés nem automatikus indok a gyermektartás növelésére, érdemes ezt kiegészíteni más természetű indoklással is (pl. gyermekek életkorából fakadó újszerű költségek felmerülése)
Nézzük meg, hogyan érvelhetünk az inflációs hatásokkal, ha a gyermektartás módosítása válik szükségessé.
Az általános infláció az utóbbi években a következőképpen alakult:
- 2020-ban az infláció 3,4% volt.
- 2021-ben az infláció 5,1%-ra emelkedett.
- 2022-ben ugrásszerűen nőtt 14,5%-ra.
- 2023-ban pedig 17,6% lett az éves átlagos infláció.
Az Élelmiszerek Inflációja Kiemelkedő
A gyermektartás szempontjából különösen releváns az élelmiszerek drágulása, hiszen ezek jelentős részt tesznek ki egy gyermek eltartásának költségeiből. Az élelmiszerek árai az elmúlt években a következőképpen változtak:
- 2020-ban: 7,2%-kal nőtt.
- 2021-ben: 4,1%-kal nőtt.
- 2022-ben: 25%-kal nőtt.
- 2023-ban: 25,9%-kal nőtt.
Hogyan Számíthatjuk ki az Összesített Inflációt az Élelmiszerek Esetében?
Az összesített áremelkedést úgy lehet kiszámolni, hogy minden év árnövekedését (inflációját) egymás után alkalmazzuk, figyelembe véve az előző évek hatásait is. Ez lényegében egy láncolt növekedési számítás, ami a következőképp történik:
- Indulunk az alaptól (amit 100%-nak, vagy 1-nek tekintünk).
- Minden év inflációját szorzás formájában adjuk hozzá az előző évi értékhez.
A kapott eredmény 75,6% összesített infláció, ami azt jelenti, hogy az élelmiszerek árai 2020 óta több mint kétharmadával emelkedtek. Ezt az összegző növekedési értéket lehet a bíróság előtt hivatkozásként használni, hiszen az élelmiszerek ára közvetlenül befolyásolja a gyermek ellátásához szükséges költségeket.
Összegzés
Az infláció kétségkívül fontos tényező, amikor a gyermektartás emelésének kérdése felmerül, de önmagában nem elegendő indok. A bíróságok figyelembe veszik a teljes családi helyzetet, a jövedelmi viszonyokat és a gyermek szükségleteit. Ugyanakkor, ha az élelmiszerek drasztikus áremelkedésére külön felhívjuk a figyelmet, erősebb érvként szolgálhat a kérelem támogatására.